Co niszczy Twoje okulary z antyrefleksem na plaży.

Co niszczy Twoje okulary z antyrefleksem na plaży.
Jeśli nosisz okulary i zabierasz je na plażę przeczytaj koniecznie aby mieć świadomość co może się stać z Twoimi okularami. Dotyczy to to wszelkich okularów fotochromowych, przeciwsłonecznych czy bezbarwnych z antyrefleksem. Unikniesz zniszczeń i wydatków ponieważ uszkodzeń powstałych z winy użytkownika nie obejmuje gwarancja.

Po pierwsze: niszczący wpływ temperatury.
Okulary nie znoszą wysokich temperatur. Czy zdajecie sobie sprawę, że okulary pozostawione na słońcu (np. na kocu, w samochodzie) potrafią parzyć? Plastikowe szkła już w 50 stopniach zwiększa swoją objętość. W wyższych temperaturach zmieniają kształt i kolor. Konsekwencji pozostawienia okularów na słońcu lub w bardzo nagrzanym miejscu może być kilka:
1. Szkła deformują się, zwłaszcza, jeśli są ciasno osadzone w oprawę.
2. Szkła staną się mętne lub żółtawe, efekt pozostanie pomimo mycia.
3. Będąca na powierzchni szkła warstwa antyrefleksyjna zacznie się łuszczyć.
Sugerujemy: Trzymanie okularów w cieniu. Na plaży najlepsze miejsce to torba, plecak położone w cieniu. Jeśli masz je na nosie załóż kapelusz plażowy lub czapkę z daszkiem aby były w cieniu. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej samochodu. Co jakiś czas upewnij się, czy szkła i oprawy nie są zbyt nagrzane. Możesz je schłodzić czystą wodą.

Po drugie: niszczący wpływ piachu.
Okulary nawet z najtwardszym antyrefleksem nie są odporne na działanie piasku, który działa jak papier ścierny. Zarówno drobne ziarenka jak i grubszy żwir przywierają do okularów w różnych w różnych zakamarkach. Podczas czyszczenia okularów mogą się uwolnić i dostać pod ściereczkę. Wówczas nieświadomie porysujemy sobie warstwy antyrefleksyjne i szkła. Tak powstałe rysy są dokuczliwe i nie można ich w żaden sposób usunąć.
Sugerujemy: Trzymaj swoje okulary i ściereczkę do czyszczenia na plaży w szczelnym etui. Nigdy nie czyść okularów na plaży. Najpierw opłukaj je starannie pod wodą a następnie wytrzyj ostrożnie delikatną chusteczką. Jeśli ściereczka przypadkiem upadnie Ci na piasek lepiej ją wyrzuć.

Po trzecie: niszczący wpływ soli i tłuszczu.
Sól rozpuszczona w wodzie morskiej, tłuszcz na ciele a nawet chlor w wodzie basenowej uszkadzają warstwy chroniące szkła w Twoich okularach. Uszkadzają również oprawki i zawiasy a w szczególności tzw. fleksy. Po odparowaniu wody sól i chlor pozostają na powierzchni szkieł i dosłownie wyżerają powłoki antyrefleksyjne. Powodują też korozję i osłabienie metalowych elementów oprawy.
Sugerujemy: Przed wejściem do wody zawsze zdejmuj okulary. Jeśli zapomniałaś/łeś natychmiast po wyjściu w morza lub basenu wypłucz je starannie w słodkiej wodzie i wysusz. Jeśli planujesz wchodzić do wody w okularach kup tanie, których nie będzie Ci żal ale nie zapominaj o filtrze UV400.