Jak dobrać szkła przeciwsłoneczne?

Jak dobrać szkła przeciwsłoneczne?

Po przeczytaniu wielu artykułów w ramach tej tematyki na pewno doskonale wszyscy wiecie jak wybierać okulary przeciwsłoneczne. Na pewno doskonale wiecie, że okulary przeciwsłoneczne należy kupować u optyka gdyż jest to gwarancją jakości. Wiecie, że należy wybierać sprawdzone marki, które zagwarantują wysoką jakość materiałów, nie uczulą, nie będą drażnić, nie rozlecą się po tygodniu ani nie odkształcą. Oczywistym na pewno jest również, że należy sprawdzić i dowiedzieć się czy dany model na pewno posiada filtry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto również sprawdzić czy są produkowane zgodnie z europejską normą CE. Będzie to dodatkowym znakiem, że jest to produkt dobrej jakości. Polecamy również przymierzać, dużo przymierzać. Niektóre modele różnią się małymi szczególikami, a na twarzy potrafią zrobić kolosalną różnicę. Ale czy na pewno wszyscy wiemy jakie szkła będą odpowiadać naszemu trybowi życia? Wbrew obiegowej opinii okulary przeciwsłoneczne występują w kilku wariantach przyciemnienia.

Zaciemnienie szkieł przeciwsłonecznych podawane jest w 4-stopniowej skali. Każda kategoria (od 1 do 4) posiada inne zakresy zaciemnienia, przez co przeznaczone są dla osób o różnych wymaganiach.

  • Kategoria 1 – od 20 do 57% zaciemnienia – jest to najrzadziej spotykana kategoria. Najbardziej przydatna okazuje się w pochmurne dni, gdy nie ma ostrego słońca, a jedynie mocno rozproszone przez chmury promienie słoneczne. „Nie ma słońca? Nie potrzebuję okularów słonecznych!” – to najczęściej spotykane słowa związane z tą kategorią okularów. Okazuje się jednak, że nawet w pochmurne dni jesteśmy narażeni na promieniowanie UV i nawet wtedy warto zakładać nawet delikatne okulary.

  • Kategoria 2 – od 58 do 80% zaciemnienia – jest to stopień przyciemnienia odpowiedni na zwykłe słoneczne dni w mieście. Nie zbyt mocno, nie za słabe.

  • Kategoria 3 – od 81 do 92% zaciemnienia – są to okulary przeciwsłoneczne przeznaczone na do użytkowania w mocnym słońcu (takim jakie spotykamy w południowej części Europy lub w reszcie Europy w ostrym słońcu). Idealne na plażę, nad wodę czy w góry. Sprawdzą się również w mieście w bezchmurne, letnie dni. Górne zakresy tej kategorii mogą być nieodpowiednie dla kierowców. Prowadzenie samochodu nie jest zalecane w okularach przekraczających 90% zaciemnienia.

  • Kategoria 4 – od 93 do 100% zaciemnienia – okulary przeznaczone wyłącznie dla ludzi narażonych na przebywanie w warunkach, gdzie powierzchnia mocno odbija światło. Idealne w wysokich górach, na lodowcach czy na wodzie w ostrym słońcu. Okulary przeciwsłoneczne ze szkłami z 4. kategorii absolutnie nie nadają się do prowadzenia samochodu.

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego okulary przeciwsłoneczne tyle kosztują? Odpowiedź jest prosta. To najwyższa technologia jeśli chodzi o wzornictwo, wykonanie i materiały. Dotyczy to na równi oprawek jak i szkieł. Oprawki muszą sprostać najwyższym wymaganiom jeśli chodzi o trwałość (odporność na warunki użytkowania) a także obojętność alergiczną. Spełniają to tylko drogie materiały. To samo dotyczy soczewek. Najwyższy standard jakości optycznej dodatkowo wyposażony w wiele warstw ulepszających.

budowa soczewki

Wybierając odpowiednie szkła dla siebie warto założyć je na nos i sprawdzić czy czujemy się komfortowo z takim przyciemnieniem. W czwartek postaram się napisać o kolorach szkieł.