Wszczepy rogówkowe zamiast okularów do czytania

Wszczepy rogówkowe zamiast okularów do czytania 

Okulary do czytania są koniecznością dla większości ludzi w wieku powyżej 40 roku życia gdy pojawia się presbiopia z jej charakterystycznym objawem, niewyraźnym widzeniem bliskich przedmiotów. Wkrótce ten problem może być rozwiązany.

Presbiopia nie jest chorobą ani zmianą patologiczną. To naturalny stan narządu wzroku często związany z wiekiem. Objawia się niewyraźnym widzeniem bliskich obiektów, przez co trudne staje się wykonywanie takich czynności, jak czytanie, korzystanie z telefonu komórkowego czy praca przy komputerze.

Chociaż wiek jest tutaj decydującym czynnikiem to nadwzroczność, cukrzyca, stwardnienie rozsiane i choroby krążenia przyspieszają objawy starczowzroczności.

Aby rozwiązać problem presbiopii, naukowcy opracowali szereg nowych produktów, m.in. małe soczewki wszczepiane pod powierzchnię rogówki. Obecnie na rynku amerykańskim dostępne są trzy produkty testowane przez FDA (Administrację Leków i Żywności). Są to: Raindrop Near Vision Inlay, Presbia Flexivue Microlens, KAMRA Inlay.

KAMRA to elastyczny pierścień, który działa jak przysłona w aparacie fotograficznym i dostosowuje głębię ostrości dla dalekich i bliskich odległości. KAMRA była testowana na grupie 507 pacjentów i odsetek powodzeń wynosi 83 procent. Niestety u niektórych pacjentów mogą wystąpić komplikacje. Wśród skutków ubocznych najczęściej wymienia się przymglone widzenie. Plusem jest jednak to, że wszczepy mogą być usunięte.

Kropla deszczu” (Rain Drop Near Vision Inlay) to mikroskopowa soczewka hydrożelowa o średnicy 2 mm i o grubości 30 mikronów. Składa się ona w 80 % z wody. Soczewka Raindrop jest wszczepiana tylko do jednego – nie dominującego – oka. Czyli do oka, które pacjent bardziej wykorzystuje do widzenia bliży oraz do czytania. Oko dominujące, które koncentruje się na widzeniu dali, pozostaje bez zmian.

Wszczepy rogówkowe stanowią doskonałą szansę na poprawę wzroku, z bezpieczeństwem usuwalności” powiedział dr John Vukich, adiunkt na wydziale Okulistyki Uniwersytetu w Wisconsin.

Witamy w przyszłości.