Higiena wzroku – fakty i mity.

Higiena wzroku – fakty i mity.

Promieniowanie UV

Jesteśmy już na tyle świadomi, że powszechnie używamy kremów z filtrem UV i kupujemy produkty renomowanych dostawców w odpowiednich miejscach. A jak jest z okularami? Kupujemy „ładne okulary przeciwsłoneczne ze stojaka na bazarku i to nawet dzieciom. Tymczasem takie postępowanie może być szalenie niebezpieczne. Mechanizm jest taki: okulary z przyciemnionymi soczewkami ze zwykłego plastiku przepuszczają promieniowanie UV, jednocześnie źrenica jest rozszerzona i dochodzi do uszkodzenia dna oka. Dlatego kupujmy każde okulary u optyka. Dostaniemy na nie gwarancję, dopasują je do naszej twarzy a już z pewnością będą miały stosowne filtry a nie tylko naklejki reklamowe. Dobre okulary chronią oczy nie tylko przed słońcem i UV ale również przed wiatrem kurzem i brudem. To ważne dla nas i naszych dzieci.

Dobre jedzenie.

Pierwiastki, sole mineralne i witaminy zawarte w pożywieniu mają wpływ na nasze oczy. Zwróćmy uwagę na to co jemy. Przykładowo w marchewce znajdują się duże ilości witaminy A, która chroni wzrok przed schorzeniami i zaburzeniami jak kurza ślepota i wysychanie spojówek. Wspomaga również regenerację plamki żółtej.

 

Czytaj przy odpowiednim świetle.

Każde urządzenie wymaga do poprawnej pracy odpowiednich warunków. Oczy też. Dlatego czytaj przy odpowiednim oświetleniu. Musi być jasno ale nie za jasno i światło musi być stałe, nie może np mrugać czy zmieniać barwy. Złe oświetlenie przyczynia się do pogorszenia wzroku. Zwłaszcza gdy często używamy wzroku w złym oświetleniu.