Jak dbać o okulary

Jak dbać o okulary

W obecnych czasach okulary to coś czego używamy codziennie. Wiąże się to z wymaganiami jakie współczesny świat stawia naszym oczom jak również z bezproblemową dostępnością. Coraz częściej decydujemy się również na używanie soczewek kontaktowych jednakże w dalszym ciągu nie są one tak powszechne jak okulary. Więc jeśli jesteśmy skazani na codzienne obcowanie z jedną czy dwiema parami okularów traktujmy je profesjonalnie. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że okulary to precyzyjny przyrząd optyczny współpracujący z naszymi oczami dlatego trzeba go odpowiednio przechowywać (transportować) i „serwisować”.

Jeśli chodzi o transport

i przechowywanie to najlepszy jest do tego oryginalny futerał. Powinien być sztywny aby zapobiegać zgnieceniu i miękki w środku. W razie zniszczenia czy zagubienia zakupmy jak najszybciej następny aby nasze okulary nie „walały się” luzem w teczkach, torebkach, szufladach itp. Każde okulary mają własny osobny futerał, również przeciwsłoneczne. Wtedy łatwiej jest je znaleźć. Częstym problemem jest też poszukiwanie gdzieś odłożonych okularów. Tu niestety nie ma dobrego rozwiązania. Ja staram się odkładać etui z okularami w jedno miejsce.

Co do „serwisowania”

okularów to podobnie jak w przypadku samochodu czynności można podzielić na codzienne i okresowe. Okresowo sprawdzajmy geometrię (czy okulary się nie skrzywiły) czy nie mają uszkodzeń, pęknięć, czy wszystkie śrubki są dokręcone. Wymieniajmy również od czasu do czasu noski. Wszystkie powyższe czynności możemy zrobić np. przy okazji zakupów u zaprzyjaźnionego optyka. Z kolei codzienną czynnością jest czyszczenie okularów. Nie muszę chyba przekonywać o konieczności takiego zabiegu. Nasze okulary gromadzą kurz, tłuszcz i inny brud, który nie tylko pogarsza widzenie ale również przyczynia się do uszkodzeń (zarysowań) szkieł i innych części. Przede wszystkim chciałbym przestrzec przed przecieraniem na sucho okularów zwłaszcza papierowymi ściereczkami.

Handsome businessman wiping eyeglasses with rag on gray background

Poprawne czyszczenie okularów składa się z mycia w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych środków myjących i delikatnego wysuszenia. Mycie usuwa wszelkie twarde cząstki brudu, które mogły by uszkodzić soczewki, rozpuszcza również tłuszcz. Włóż okulary pod kran z ciepłą (ale nie gorącą) wodą i trzymając za zauszniki, myj każde szkło wodą ok. 20 sekund, z przodu i z tyłu. Jak tylko usuniesz te zanieczyszczenia, które mogą zarysować szkła, czas na warstwę tłuszczu i brudu, która zebrała się na nich przez ostatni czas. Weź drobną szmatkę do czyszczenia szkieł (prawdopodobnie jest w zestawie razem z okularami), miękką bawełnianą szmatkę lub kawałek starego jedwabiu. Następnie trzymając okulary za mostek spryskaj oba szkła na zewnątrz i od środka za pomocą specjalnego płynu do czyszczenia szkieł. Trzymając szmatkę palcem wskazującym i środkowym na zewnętrznej krawędzi szkła a kciukiem na wewnętrznej, delikatnie przecieraj je tam i z powrotem. Powtórz tę samą czynność z drugim szkłem. Należy uważać z wszelkimi rozpuszczelniko – zmywaczami bo mogą również „zmyć” powłoki ochronne, odblaskowe czy oleofobowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne płyny służące do tego celu. Po umyciu okularów, wytrzyj je do sucha, zanim ponownie je nałożysz. Najdelikatniejsza metoda to po prostu łagodnie strzepać wodę z okularów nad umywalką, położyć na czystym bawełnianym ręczniku i pozwolić im wyschnąć. Jeśli brakuje ci cierpliwości, połóż okulary na ręczniku i użyj szmatki z zestawu.
Pamiętaj nigdy nie wycieraj okularów niczym papierowym. Gdy przez dłuższy czas jesteś poza domem, miej ze sobą kilka nawilżonych chusteczek do czyszczenia szkieł – są one bardzo tanie i można je wszędzie kupić. Nie myj okularów w gorącej wodzie ponieważ może ona zniekształcić oprawki okularów.