Jak pielęgnować o sztywne soczewki kontaktowe.

Jak pielęgnować o sztywne soczewki kontaktowe. Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej dbać o soczewki RGP określane także jako soczewki przepuszczalne dla tlenu niż o soczewki miękkie. Ponieważ są wytwarzane z połączenia silikonu i fluoru dzięki czemu nie są podatne na przyklejanie się do nich protein i innych osadów, jak to ma miejsce w przypadku soczewek miękkich. Prawidłowe czyszczenie polega na łagodnym wcieraniu substancji czyszczącej w soczewkę przy użyciu palca wskazującego a następnie jej wypłukaniu i przechowywaniu w specjalnym pojemniczku z odpowiednim płynem. Te czynności wykonuje się tylko po gruntownym umyciu i wysuszeniu rąk.

Nie należy zastępować rekomendowanych przez okulistę środków czyszczących wodą. Okulista może też zalecić stosowanie dodatkowo środków enzymatycznych, które pomogą usuwać osady białkowe. Cały zestaw do czyszczenia może mieścić się w jednej butelce i działać jako środek czyszczący, dezynfekujący i roztwór do przechowywania soczewek – w dwóch butelkach, jeśli potrzebujesz środka enzymatycznego.

Nie wszystkie środki przeznaczone dla soczewek miękkich mogą być stosowane przy soczewkach RGP dlatego nie należy zamieniać płynów i nie używać produktów których nie zalecił okulista. Można zniszczyć w ten sposób soczewki i/lub uszkodzić oczy.

Niewłaściwa pielęgnacja soczewek, a więc brak czyszczenia mechanicznego, porządnego spłukiwania soczewek płynem i skracanie czasu koniecznego do dezynfekcji soczewek, poza tym niewłaściwy schemat wymiany soczewek, czyli tzw. przenoszenie soczewek, niewymienianie pojemniczków, niewłaściwa higiena, a wreszcie spanie w soczewkach to główne problemy pielęgnacyjne i główne grzechy użytkowników soczewek.

W 2008 roku dr P. Morgan z University of Manchester przeprowadził dla Bauch & Lomb badania dotyczące pielęgnacji i przestrzegania zaleceń przez 1402 pacjentów z siedmiu krajów Europy (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Rosja, Polska). Okazało się, że 58% użytkowników w ogóle pomija etap pocierania czy spłukiwania soczewek, 18% tylko je płucze, a jedynie 11% stosuje się do zaleceń i mechanicznie czyści oraz spłukuje soczewki. Prof. Jones podkreśla, że pocieranie i płukanie soczewek pozwala na usunięcie 95% bakterii.

Morgan ustalił też, że w Europie użytkownicy noszą soczewki średnio o cztery dni dłużej niż czas zalecony. 17% pacjentów stale przedłuża zalecany czas noszenia, przy czym młodsi użytkownicy mają z tym większy problem niż starsi.