Dobór okularów przeciwsłonecznych

Dobór okularów przeciwsłonecznych

Dobór okularów przeciwsłonecznych nie tylko latem

Ciężko jest wyobrazić sobie letnią modę bez takiego popularnego akcesorium jak okulary przeciwsłoneczne. W ostatnich latach na rynku pojawił się bardzo szeroki wybór tego dodatku. Obecnie wiele optyków proponuje nie tylko nowoczesne modele, ale także sprawdzone czasem klasyki lenonki czy aviatory. Pomimo faktu, iż okulary przeciwsłoneczne są przeważnie używane w lato, mogą one zostać niezastąpionym elementem wystroju, używanym również o innej porze roku. Potwierdzeniem tego założenia mogą być osoby, stosujące na co dzień okulary z powodu nadwrażliwości na światło np w zimie, gdy światło bywa jeszcze bardziej ostre. Wiele osób preferuje okulary fotochromowe. Specjalne powłoki soczewek zawartych w tego rodzaju okularów odpowiednio tonują obraz i ułatwiają wyraźne widzenie. Proces doboru okularów przeciwsłonecznych wydaje się być oczywisty. Większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na cenę produktu, rodzaj oprawki a także na kształt i intensywność barwy szkieł.

Najważniejsze – filtr UV.

Niestety, dużo klientów optyków nie zdaje sobie sprawy z tego, że najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych jest jakość filtru UV. Od wyboru filtra UV bezpośrednio zależy poziom ochrony oczu. Oczywiście, w przypadku dobrego filtra wbudowanego w szkła do okularów, cena będzie odpowiednio wysoka. Obecnie na rynku można spotkać się z pięcioma kategoriami jakości filtra UV. Najsłabszy filtr jest oznaczony grupą 0. Taka ochrona będzie przepuszczała od 80 aż do 100% światła dziennego. Kolejna kategoria 1 ma dużo słabszą przepuszczalność fal nadfioletowych – od 43 do 80%. Okulary przeciwsłoneczne drugiej kategorii przepuszczają światło w granicach 18-43 %, wówczas gdy trzecia kategoria szkieł pozwala przejść od 8 do 18% światła. Najlepszy rodzaj ochrony to okulary oznaczone kategorią 4. Takie akcesorium zatrzymuje aż do 97% fal nadfioletowych.

Dodatkowy komfort – polaryzacja.

Warto również wiedzieć o tym, że funkcja ochronna okularów przeciwsłonecznych nie zależy tylko i wyłącznie od zastosowanego filtra UV. Dodatkowy komfort stosowania w słoneczną pogodę zapewniany jest również przez polaryzację szkieł. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są nie tylko bardzo atrakcyjnym dodatkiem stylowym, ale także pomagają niwelować światło odbijające się, na przykład od powierzchni jezdni i wody. Dodatkowo, stosowanie takich szkieł pomoże ochronić oczy przed intensywnym światłem innych pojazdów. Szkła lustrzane są szczególnie polecane dla kierowców i sportowców. Innym rodzajem okularów, dbających o ochronę oczu przed światłem słonecznym, są wspomniane wcześniej okulary fotochromowe. Najczęściej to okulary o szkłach korekcyjnych, które mają właściwość zmiennej przepuszczalności fal nadfioletowych w zależności od intensywności nasłonecznienia. Szczególną wygodą ich stosowania jest płynne dostosowanie odcienia szkieł do otoczenia. Okulary fotochromowe są przydatne przede wszystkim dla krótkowidzów oraz osób, cierpiących na astygmatyzm. Ten rodzaj szkieł szczególnie ułatwia prowadzenie pojazdów, korygując słaby wzrok, równocześnie polepszając widzenie w słoneczną pogodę.
Filrt uv, polaryzacjaDobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych nie zawsze jest oczywisty, dlatego warto odwiedzić Salony Optyczne DP Optyk w Krakowie i Tarnowie. Konsultanci pomogą Ci wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne, które będą nie tylko chronić wzrok, ale również korzystnie podkreślą Twój styl.
Niezależnie od tego, jakie okulary preferujesz, pamiętaj o tym, że warto zakładać je nie tylko w pogodne letnie, ale również w jasne i mroźne, zimowe dni. Czysty i błyszczący śnieg intensywnie odbija światło słoneczne. Mimo, że promieniowanie nadfioletowe w zimie jest znacznie słabsze, spacer czy aktywność w bezchmurną pogodę może znacznie zmęczyć twój wzrok. Warto zainwestować w dobrą markę, np Ray Ban. Gwarantują one ochronę i komfort na najwyższym poziomie.