Jak uchronić się przed przewlekłym zmęczeniem oczu.

Computer Vision Syndrom – syndrom widzenia komputerowego dotyczy nawet 60% osób mających codzienny kontakt z urządzeniami komputerowymi oraz mobilnymi. Na przewlekłe zmęczenie oczu i związane z nim objawy cierpi 90% pracowników biurowych. Zespół dolegliwości związanych z intensywną pracą wzroku przed wyświetlaczami oraz jej skutkami nazywane jest DES, z ang. Digital Eye Strain, czyli cyfrowe zmęczenie oczu. Oba terminy mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż jedno wynika z drugiego. Następstwem DES jest CVS, a niektórzy specjaliści twierdzą, że także odwrotnie. Jak uchronić się przed przewlekłym zmęczeniem, bólami głowy, oczu, mroczkami, ciężkością powiek czy zespołem suchego oka? Niestety objawy te nie tylko obniżają nasza wydajność pracy, ale wpływają na jakość życia, samopoczucie i zdrowie.

By uchronić się przed negatywnymi skutkami wynikającymi z pracy przed komputerem i szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego, należy zastosować kilka zasad. Warto wiedzieć, iż dobry wzrok i zdrowe oczy nie są podarowane nam przez całe życie. Specjaliści okuliści polecają zadbać o wzrok, szczególnie osobom pracującym długi czas przy komputerach w pozycji siedzącej. W tym celu przestrzeganie pewnych zasad może w dużym stopniu zniwelować oraz zmniejszyć przykre skutki CSV.

Podstawową czynnością jest regularne badanie. Osobom pracującym przy komputerze zaleca się kontrolę przynajmniej raz w roku. Nawet jeżeli nasza ostrość wzroku do dali jest dobra, specjalista sprawdza inne istotne kwestie dotyczące jakości i sprawności widzenia. Optometrysta bada ostrość wzroku zarówno w bliży, jak i w dali. W razie potrzeby dobiera odpowiednią korekcję. Sprawdza ponadto sprawność widzenia obuocznego oraz akomodacji.

Syndrom widzenia komputerowego rozwija się, gdy pracujemy w zbyt mocno oświetlonym miejscu. Odpowiednia regulacja światła powinna być regulowana w oknach poprzez żaluzje lub rolety. Sam monitor nie może być ustawiony za lub przed oknem. Należy unikać świateł typu jarzeniówki.

“Gdy pracujemy przy komputerach stacjonarnych warto rozważyć wymianę monitora na taki z powłoką antyrefleksyjną”, radzi optyk. Pracodawcy także powinni zadbać o to w stosunku do swoich pracowników, zapewniając lepsze i zdrowsze warunki pracy biurowej. Praca przed monitorem zmusza oczy do wytężonej pracy. Istotne jest odpowiednie ustawienie wyświetlacza, czyli wielkość czcionki, jasność, kontrast czy temperatura koloru. Wszystko to wpływa na optymalny odbiór tekstu i obrazu przez nasze oczy.

Patrzenie na monitor powoduje, że oczy rzadziej mrugają. To doprowadza do tzw. suchego oka i związanych z tym podrażnień. Specjaliści radzą by podczas pracy często mrugać oczami oraz używać kropli nawilżających. Warto także co 20 minut zamykać powieki 10 razy.

Skupianie się na szczegółach monitora (drobne cyferki, szczegóły rysunków) powodują również duże napięcie mięśni odpowiedzialnych za ostrość widzenia. Dobrze jest od czasu do czasu spojrzeć w dal aby mięśnie miały czas na chwilę wytchnienia i rozluźnienie się.

Ustawienie komputera, krzesła, biurka czy oświetlenia wpływa na komfort pracy, a także bezpośrednio na zmęczenie. By zapewnić sobie odpowiednie warunki, należy ustawić monitor w odległości 50-75 cm od oczu, zaś klawiatura powinna być zawsze na blacie. Nadgarstki należy trzymać na biurku. Górna część wyświetlacza powinna znajdować się na wysokości oczu. Krzesło i biurko należy dostosować do wzrostu.

Pracując przy komputerze i mając na względzie zachowanie dobrego wzroku oraz kondycji widzenia, stosujmy powyższe wskazówki. Ważne by posiadać (gdy zachodzi potrzeba) dobre okulary korekcyjne i regularnie przechodzić badanie wzroku.

Salony DP Optyk w Krakowie przy ul Bratysławskiej 4 (Kaufland) i ul. Stachiewicza 36A/I a także w Tarnowie ul. Lwowska 62 (Kaufland) to miejsca, gdzie znajdziemy dobry salon optyczny, sprawdzimy wzrok i dobierzemy specjalne okulary do komputera. Zapraszamy.