Kolorystyka i wygląd okularów przeciwsłonecznych.

Kolorystyka i wygląd okularów przeciwsłonecznych.

Na początku chciałbym wyjaśnić, że omawiane w artykule zagadnienia związane z wyglądem i kolorystyką okularów przeciwsłonecznych dotyczą wszelkich marek choć będę się posługiwał przykładami wziętymi ze strony Ray-Bana.

Pomysł napisania kilku słów wyjaśnienia nasunął mi się po wielu rozmowach z klientami. Otóż zewnętrzny wygląd okularów nie jest powiązany z tym co widzimy po założeniu okularów na twarz. W szczególności dotyczy to szkieł wyposażonych w warstwę lustrzaną.

Zewnętrzna kolorystyka i wygląd okularów przeciwsłonecznych powinna być dobrana wg naszego gustu i powinna raczej pasować do stylu ubierania się, koloru włosów i kształtu twarzy. Poniżej kilka przykładów jak różnie mogą wyglądać okulary od zewnątrz a jak będziemy przez nie “widzieć świat”

Natomiast kolor soczewek (szkieł ) przeciwsłonecznych powinniśmy dobrać raczej do charakteru zajęć jakie będziemy wykonywać w tych okularach. Przykładowo dla kierowców wskazane są szkła szare ponieważ nie zmieniają kolorystyki i nie zaburzają postrzegania (światła na skrzyżowaniu). Podobnie zawody gdzie kolorystyka widzenia jest ważna (fotograf, malarz, itp.). Bardzo dobre są również soczewki zielono szare – działają relaksująco na oczy co powoduje rozluźnienie mięśni i nie mrużymy oczu od czego czasami boli głowa. Dożo ostrożniej należy podchodzić do szkieł w kolorach niebiesko błękitnych. Żółty kolor wygląda w nich jak zielony i powodują obniżenie nastroju gdyż wszystko wygląda jak przed burzą. Warto również wypróbować soczewki w odcieniach brązowego i miedzianego. Ocieplają kolory i wyostrzają szczegóły.

Zapraszam do zabawy. Przymierzajcie jak najwięcej okularów. Dobierzcie soczewki i oprawki w jakich czujecie się komfortowo. Oprawka nie może uciskać a soczewka musi zapewniać wyraźne widzenie. I dbajcie o swoje okulary. Etui i ściereczka są obowiązkowe.