oku

Lato, wspaniały czas dla nas ale trudny dla naszych oczu. Praktyczne porady jak chronić oczy.

Nadchodzi lato, wspaniały czas dla nas ale trudny dla naszych oczu. Praktyczne porady jak chronić oczy.

Praktyczne porady – niezależnie jak lubimy spędzać wolny czas powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w lecie w większym stopniu narażone są na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę. W słoneczny dzień do oczu wpada dziesięciokrotnie więcej światła niż normalnie. Powierzchnia wody (jezioro, rzeka morze) odbija aż 95% promieni słonecznych, co prowadzić może do oślepienia. Nadmiar światła prowadzi do uszkodzenia siatkówki i rogówki, a także do uaktywnienia procesów starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników. Problemy ze wzrokiem Polaków są powszechne. Prawie połowa ma krótkowzroczność, nadwzroczność czy starczowzroczność. Rzadko badamy wzrok a są też tacy, którzy nigdy tego nie robili. Niestety na polu edukacji mamy do zrobienia bardzo dużo.

Jak pomóc swoim oczom?

W pierwszej kolejności, osobom noszącym okulary chciałbym podrzucić pod rozwagę jeden pomysł. Kupcie sobie soczewki fotochromowe. Jest to lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych. Zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych i dzięki odpowiedniej mocy soczewek korygują wadę wzroku. W zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste, a na zewnątrz pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, zmieniając się w okulary przeciwsłoneczne. Takie okulary chronią wzrok znacznie lepiej niż zwykłe. Niestety nie sprawdzą się jednak podczas aktywności fizycznej, uprawiania sportów, a w wielu sytuacjach okulary są kłopotliwe i niewygodne. Dodatkowo dużym dyskomfortem są ograniczenia związane z tym, iż stale trzeba uważać aby ich nie zgubić, nie zniszczyć i nie porysować.
Okulary do aktywności sportowych muszą chronić oczy w sposób jeszcze doskonalszy (zapobiegać uderzeniom drobnych przedmiotów, wpadaniu do oczu owadów, piasku, śmieci itp., wysuszaniu oczu przez pęd powietrza, muszą odcinać odblaski i ograniczać nadmiar światła). A wszystko to w szeroki przedziale temperatur albowiem będą używane zarówno w zimie jak i w lecie. Powinny współpracować z kaskiem (narty, snowboard, rower, kajaki) być lekkie, wytrzymałe i niezniszczalne. Aby spełnić większość z tych wymagań muszą być wykonane z kosmicznych materiałów dlatego nie dziwcie się, że tyle kosztują.

Soczewki – nie zawsze rozwiązują problem.

Używanie soczewek kontaktowych nie zawsze jest komfortowym rozwiązaniem w lecie, szczególnie jeśli chcemy spędzać czas na plaży, gdzie nasze oczy wystawione są na silne działanie promieniowania słonecznego i wiatru niosącego piasek. I co najważniejsze używanie soczewek kontaktowych w basenie, morzu, jeziorze lub jakimkolwiek innym zbiorniku wodnym jest surowo zabronione, gdyż możne prowadzić do zakażenia oczu niebezpiecznymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami.

Ortokorekcja – warto rozważyć.

Warto rozważyć w okresie letnim niechirurgiczną korekcję. To prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 20 godzin w ciągu dnia, w zależności od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia widzimy dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Dodatkowo cały proces jest odwracalny co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary.
Ponadto od kilkunastu lat dostępne są również metody laserowej korekcji wad wzroku. Są to nowoczesne i bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne korygujące krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Celem zabiegów jest trwała korekcja wady wzroku. W większości przypadków wady koryguje się całkowicie, a pacjent może na zawsze uwolnić się od okularów. Z pewnością docenią to osoby preferujące aktywny wypoczynek. Dodatkowo, jedna z najnowocześniejszych metod umożliwia korekcję presbiopii, czyli tak zwanej starczowzroczności – naturalnego procesu starzenia się oka, dzięki czemu pacjent może zrezygnować z okularów do czytania nie martwiąc się o ich zgubienie na plaży czy w podróży.
Lato sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, nie zapominajmy jednak, iż oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka i należy szczególnie o nie dbać. Zawsze zakładajmy okulary „ochronne”, które osłonią oczy przed piaskiem, wiatrem, UV, nadmiernym światłem i skorygują nasz wzrok jeśli będzie taka potrzeba. A wszystko to po to aby nasze oczy mogły nam jak najdłużej służyć.