Niebezpieczne niebieskie światło.

Niebezpiecznie niebieskie światło.

W dzisiejszym felietonie chciałbym zwrócić uwagę na na dwa aspekty naszego życia. Od listopada do lutego czyli przez jedną trzecią roku jasno jest tylko przez kilka godzin dziennie. Powoduje to, że bardzo dużo czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Ze względu na koszty i wydajność energetyczną coraz powszechniejsze staje się oświetlenie żarówkami LED. Mają one wiele zalet jednakże trzeba wiedzieć, że emitują znacznie więcej niebieskiego światła niż tradycyjne żarówki.

Również charakter pracy wielu osób polega na obcowaniu z różnego rodzaju ekranami, które również emitują dużo niebieskiego światła. Z tym światłem spotykamy się zresztą nie tylko w pracy ale na każdym kroku. Oglądamy telewizję na płaskich monitorach LED, komórki, laptopy i tablety mają wyświetlacze. Jak tylko okiem sięgnąć wszędzie ekrany, monitory, wyświetlacze, tablice świecące itp.

Tak na prawdę codziennie, w życiu prywatnym i zawodowym spędzamy wiele godzin patrząc na źródła światła niebieskiego. Trzeba wiedzieć, że nadmiar promieniowania niebieskiego niekorzystnie wpływa na narząd wzroku, przyczynia się do powstania zmian zwyrodnieniowych siatkówki oraz rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Nie namawiam do siedzenia przy świeczce jednakże, w trosce o własne zdrowie warto zastanowić się czy nie zmienić złych nawyków.

Nie siedźmy niepotrzebnie przed telewizorem, wybierajmy programy, które nas interesują a nie oglądajmy wszystkiego jak leci. Ograniczmy czas spędzany przed monitorem (może nie koniecznie musimy grać pół nocy). Wyłączajmy urządzenia emitujące niebieskie światło gdy z nich nie korzystamy. Nauczmy dzieci mądrego używania tabletu i innych urządzeń w trosce i ich oczy. Wiele urządzeń ma wbudowaną ochronę przed niebieskim światłem – korzystajmy z niej mimo, że efekt może mniej nam się podoba.

I jeszcze jedna ważna sprawa, jeśli nosimy okulary kupmy soczewki wyposażone w powłokę BLUE filtrującą niebieskie światło. Oczywiście takie soczewki są droższe od zwykłych jednak nie kupujemy ich często i warto zainwestować w ochronę własnego wzroku. Unikniemy zwyrodnienia tzw plamki żółtej i uszkodzeń siatkówki.

Więcej na temat niebieskiego światła i soczewek okularowy z powłoką BLUE dowiesz się w Salonach Optycznych DP Optyk w Krakowie i Tarnowie. Nasze specjalistki dokładnie wytłumaczą jak chronić się przed niekorzystnym wpływem tego światła na oczy i doradzą przy wyborze soczewek i powłok. Można im zaufać!