Poradnik Okularnika

Poradnik Okularnika

  1. Często widzimy „promocje” – komputerowe badanie wzroku gratis. Chciałbym przestrzec, że nie jest ono wystarczające do prawidłowego określenia wady wzroku i poprawnego dobrania soczewek. Jakiś czas temu wykonałem takie badanie w kilka dni po badaniu u lekarza okulisty. Wyniki wyszły „z kosmosu” i różniły się diametralnie od wyników u okulisty. Więc jeśli chcecie poprawnie i wiarygodnie zbadać wzrok konieczna jest wizyta u okulisty.
  2. Oprawki, które stale się zsuwają bądź uciskają głowę potrafią uprzykrzyć życie. Dlatego nie wahaj się poprosić o inny rozmiar lub model jeśli te, które przymierzasz uciskają bądź opadają.
  3. Mierząc oprawki zwróć uwagę na długość i kształt zauszników. Nie mogą ciągnąć za uszy (za krótkie) ani wystawać do tyłu głowy (za długie). Również końcówki zauszników powinny łagodnie przylegać do głowy (wygięcie końcówek do wewnątrz) i nie powodować miejscowego ucisku ani na uszy ani na głowę za uszami.
  4. Rozważ zakup oprawek z tzw. fleksem (sprężynujące zawiasy). Pozwalają na odginanie zauszników na zewnątrz i zapobiegają samoczynnemu składaniu się ich. Okulary z takimi zausznikami łatwiej się zakłada i zdejmuje nawet jedną ręką poza tym zapobiegają spadaniu z nosa uciskaniu.
  5. Przy większej wadzie wzroku zwykłe mineralne soczewki potrafią być bardzo ciężkie. Wybierz więc lekkie soczewki o podwyższonym współczynniku załamania światła (tzw. „szkła o wysokim indeksie”). Są znacznie cieńsze a przez to lżejsze choć również droższe.
  6. Jeśli potrzebujesz różnych soczewek (duża różnica wady pomiędzy prawym a lewym okiem) nie wybieraj cienkich opraw ponieważ różnica w grubości soczewek będzie się rzucać w oczy.
  7. Oprawy bezramkowe lub wąskie również są niestosowane przy astygmatyzmie lub dużej krótkowzroczności. Takie wady wymagają grubych soczewek i masywne brzegi szkieł będą wychodzić z opraw. Poza tym, że nie wygląda to estetycznie łatwo je uszkodzić.
  8. Gdy używasz oprawek z silikonowymi noskami staraj się wymieniać je u optyka co kilka miesięcy. Nie jest to wysoki koszt a pozbędziesz się zzieleniałych czy zżółkniętych i brudnych nosków.
  9. Myj regularnie całe okulary delikatnym płynem do naczyń a soczewki wycieraj specjalną ściereczką z mikrofibry. Nie używaj do szkieł przedmiotów, które mogą je zarysować lub zmatowić (ręcznik papierowy, chusteczka higieniczna, koszula, krawat itp.).
  10. Nie spiesz się z zakupem okularów, przymierz kilkanaście par w różnych fasonach i różnych producentów. Sprawdź w kilku salonach, zrób zdjęcie aby na spokojnie w domy zobaczyć jak wyglądasz. Nie zniechęcaj się – z pewnością znajdziesz odpowiednie. Nie rezygnuj z jakości.