Profilaktyka krótkowzroczności u dorosłych

Profilaktyka krótkowzroczności u dorosłych

Progres technologiczny w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju medycyny, znajdując metody leczenia wielu popularnych schorzeń. Jednocześnie postęp techniki całkowicie zmienił tryb życia wielu ludzi, dając im wiele nowych narzędzi do pracy i rozrywki. Niektóre z tych przyrządów, między innymi komputer, w dużym stopniu negatywnie wpływają na zdrowie naszego wzroku, szczególnie przyczyniając się do takiego powszechnego schorzenia, jak miopia (krótkowzroczność). Coraz więcej ludzi potrzebuje narzędzi do poprawy wzroku, w tym, wiele dzieci już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Rynek optyczny proponuje nowoczesne okulary korekcyjne, wyposażone w szkła korekcyjne o rozmaitych właściwościach.

Oprawki okularowe,

oferowane przez współczesne firmy, charakteryzują się bardzo atrakcyjnym designem i wygodą stosowania. Innowacyjne soczewki pozwalają ich użytkownikom prowadzić aktywny tryb życia. Mimo wszystko, nawet najlepsze okulary korekcyjne i szkła kontaktowe nie zastąpią ludziom tej wygody, którą daje nam zdrowy wzrok. Dla tego bardzo ważną częścią naszego życia codziennego powinna być profilaktyka krótkowzroczności. Przede wszystkim należy zapewnić dobre oświetlenie pomieszczenia do pracy na komputerze lub nauki. Żarówki, używane w takich pokojach nie mogą być słabsze od 60 W. Jeżeli osoba jest praworęczna, lampka przy stole do pracy powinna być zamocowana po lewej stronie. Natomiast dla osób leworęcznych światło powinno padać od prawej strony.

Okulary korekcyjne

nie będą tobie potrzebne, jeżeli przestaniesz czytać na leżąco, a szczególnie, jeżeli zrezygnujesz z czytania leżąc na jednym boku, a także w transporcie. Poziome położenie lub poruszający się transport sprzyjają ciągłej zmianie odległości pomiędzy oczami a tekstem, co wywołuje nadmierne naprężenie wzroku. Najlepiej jest czytać w pozycji siedzącej. Należy jednak pamiętać o tym, że tekst powinien znajdować się w odległości od oczu równej długości ręki od ramienia do łokcia. Jeżeli chcesz pozostawić obecne szkła korekcyjne w swoich okularach na mocniejsze, rób regularne ćwiczenia wzroku podczas pracy na komputerze. Gimnastyka oczu jest zalecana co 30 minut dla osób z krótkowzrocznością. Jeżeli nie masz problemów wzrokowych i nie chcesz mieć ich w przyszłości, ćwicz oczami przez 5 minut co 50 minut. Przykładami takich ćwiczeń mogą być malowanie wzrokiem różnych figur geometrycznych i patrzenie na przemian na blisko położone obiekty i na daleko położone obiekty. Ćwiczenia te pomagają zdjąć skurcz mięśni oczu, powstający na skutek długotrwałej koncentracji na bliskich przedmiotach.

soczewki

Szkła korekcyjne

również ominą te osoby, które dbają o swoją dietę. Karoten, wapń, witaminy A i E pomagają wzmocnić wzrok. Jeżeli jednak już masz problem z krótkowzrocznością albo jesteś w grupie ryzyka (np. członkowie Twojej rodziny mają takie schorzenie wzroku) powinieneś przejrzeć swoje upodobania sportowe. Nie chodzi tu o okulary korekcyjne, które nie zawsze da się zastosować podczas uprawiania sportu, ponieważ nowoczesne soczewki lub okulary sportowe doskonale rozwiązują ten problem. Kłopot powstaje w przypadku wykonywania ćwiczeń, które polegają na podniesieniu ciężarów albo wykonywaniu gwałtownych ruchów głową. Niestety, taka aktywność fizyczna dodatkowo obciąża mięśnie oczu, co przyczynia się do pogorszenia wady wzroku. Dla osób z miopią zalecane są bieg i pływanie. Istotną częścią profilaktyki chorób oczu jest regularna wizyta u okulisty. W przypadku, gdy już masz wadę wzroku i czujesz, że widzisz lepiej, należy jak najszybciej odwiedzić okulistę i zmienić swoje okulary korekcyjne lub soczewki korekcyjne na słabsze.