Rodzaje soczewek w okularach

Rodzaje soczewek w okularach.

Patrząc na okulary wydawać by się mogło, że wszystkie soczewki są takie same. W rzeczywistości możemy spotkać kilka rodzajów szkła. Poniżej garść informacji dla osób interesujących się tematem.

  1. Soczewki szklane (inaczej mineralne). Najbardziej rozpowszechnione ze względu na cenę i technologię. Są wystarczająco wytrzymałe i odporne na zarysowania. Jednakże sporą wadą jest waga. Okulary z takimi soczewkami korygującymi większe wady potrafią być tak ciężkie, że aż uciążliwe po kilku godzinach noszenia. Można je jedynie używać w pełnych oprawkach a w razie upadku często po prostu się rozbijają. Pomimo tych wad chętnie są stosowane w okularach korygujących mniejsze wady ze względu na stosunkowo niską cenę i doskonałą przejrzystość gwarantującą świetną jakość widzenia.

  2. Soczewki plastikowe (inaczej organiczne). Są one lekkie i bardzo odporne na zarysowania a także na inne uszkodzenia (w tym upadki). Produkuje się je z materiałów wysokiej jakości dlatego trudno je stłuc. Ta zaleta powoduje, że są wykorzystywane do okularów przeznaczonych dla sportowców. Przejrzystość jest porównywalna z soczewkami mineralnymi. Bardzo często nanosi się na nie dodatkowe powłoki utwardzające i antyrefleksyjne. Jedne podwyższają twardość powierzchniową a drugie rozpraszają refleksy powstające na gładkich powierzchniach (polaryzacja). Poprawiają one znacznie komfort i kontrast widzenia ograniczając zmęczenia oczu i mózgu. Warto dopłacić do takich powłok gdy okularów używamy do prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze.

  3. Soczewki poliwęglanowe (inaczej poliwęglany) – najnowszy wynalazek. Szkła zrobione z poliwęglanu są niezwykle lekkie, cienkie, elastyczne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do opraw na żyłkę i patent. Znajdują zastosowanie w okularach „do zadań specjalnych”, które są narażone na upadki, uderzenia pracę w ciężkich warunkach termicznych, a także do ochrony wzroku w czasie aktywności sportowych czy zawodowych. Poliwęglany łączą wysoką jakość z dobrą ceną.

  4. Soczewki fotochromowe (inaczej fotochromy). Zyskały popularność ponad dziesięć lat temu. Reagują na światło zmieniając zaciemnienie w zależności od promieniowania UV. W razie jego wykrycia przyciemniają się i blokując kancerogenne promienie. W codziennym użytkowaniu są niezwykle komfortowe bo dopasowują się do poziomu oświetlenia automatycznie. W rezultacie mamy okulary uniwersalne do pracy, do samochodu a jak trzeba to i przeciwsłoneczne.