Soczewki Kraków.
- przejściowy problem w Krakowie,
- jak to założyć – bez obaw,
- co przemawia za soczewkami,
- od czego zacząć – dobór soczewek,
- na co zwrócić uwagę.
Przejściowy problem w Krakowie.
Od kilkunastu dni pojawił się dodatkowym problemem dla osób, które używają soczewki. Kraków boryka się ze smogiem. Ze smogiem mamy do czynienia gdy w powietrzu jest dużo cząstek pyłu. Pył pochodzi z różnych źródeł: domowe piece do ogrzewania, transport samochodowy, przemysł a powoduje podrażnienia oczu. Na szczęście sztuczne łzy i zwiększona higiena rozwiązują ten problem. Myślę, że zmiana pogody wkrótce przyczyni się do poprawy powietrza w Krakowie. Ponieważ soczewki stają się coraz bardziej popularne i używa ich coraz więcej osób warto wiedzieć gdzie można wykonać stosowne badania uzyskać porady czy kupić soczewki. Polecam salon Optyk Przybyła. Osoby, które już używają soczewek znajdą tam szeroki wybór zarówno soczewek jak i akcesoriów natomiast osoby, które „chciały by a boją się” – fachową poradę. Ja natomiast postaram się rozwiać wstępne wątpliwości.
Jak to założyć.
Wiele potencjalnych użytkowników soczewek ma obawy związane z ich zakładaniem. Na szczęście okazuje się, że po krótkim szkoleniu 98% użytkowników nie ma z tym żadnych problemów. Bardzo ważna jest higiena, przed wszelkimi manipulacjami z soczewkami należy bezwzględnie umyć ręce. Stosować zawsze świeży płyn i utrzymywać czystość pojemników. Jeśli na co dzień używamy okularów a soczewek jedynie okazjonalnie to warto kupić soczewki jednodniowe. Nie wymagają one zakupu płynów, pojemników ani innych akcesoriów, po prostu rano rozpakowujesz i zakładasz a wieczorem wyjmujesz i wyrzucasz.
Co przemawia za soczewkami.
Rozwój nowoczesnych materiałów spowodował, że soczewki kontaktowe stały się codziennością. Znacznie poprawiła się wygoda ich użytkowania jak również dostępność. Nie bez znaczenia są też koszty, soczewki po prostu stały się finansowo dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Również wybór rodzajów i dostępność jest znakomita. W soczewki można się zaopatrzyć w wielu punktach sprzedaży jak i w internecie. Coraz bardziej doceniamy niekwestionowane zalety soczewek i coraz częściej zastępują one okulary. Ich największą zaletą jest zapewnienie dobrej widoczności w każdych warunkach atmosferycznych (nie parują, nie spadają z nosa nawet przy intensywnym ruchu, nie brudzą się), nie ograniczają pola widzenia a po założeniu rano nie musimy się zastanawiać gdzie je zostawiliśmy (syndrom Hilarego). Bez problemu współpracują z okularami przeciwsłonecznymi. Praktycznie nie widać, że mamy je założone (wiele osób wstydzi się noszenia okularów). Dla osób lubiących eksperymenty mogą zmienić kolor oczu. Można ich używać okazjonalnie (np. jednodniowe soczewki na zawody czy inne wyjątkowe okazje). Wszystkie te zalety byłyby niczym gdyby soczewki nie spełniały podstawowego zadania – doskonałej i wszechstronnej korekcji wzroku – z tego zadania wywiązują się wzorowo.
Od czego zacząć – dobór soczewek.
Większość ludzi z noszeniem soczewek nie będzie mieć żadnego problemu. Jedynie sporadycznie zdarzają się reakcje alergiczne na materiał z jakiego zostały wykonane, bądź co bądź jest to ciało obce w oku. Dlatego zanim zdecydujemy o noszeniu kontaktów koniecznie powinniśmy udać się do specjalisty (optometrysty albo okulisty) na badanie, w trakcie którego zostaną dobrane parametry soczewek. Takie badanie możemy wykonać w salonie Optyk-Przybyła. Dostaniemy parę soczewek testowych do sprawdzenia czy nie odczuwamy dyskomfortu. Specjalista nauczy nas zakładania i wyjmowania ich z oczu a także udzieli wskazówek jak o nie dbać. Obecnie mamy ogromny wybór soczewek. Twarde (coraz rzadziej używane), miękkie hydrożelowe przepuszczające tlen czy też silikonowo-żelowe z bardzo wysoką przepuszczalnością tlenu przez co doskonale tolerowane. Używając takich soczewek możemy zapomnieć, że je mamy. Możemy wybierać soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne. Są też soczewki kolorowe a nawet takie, w których możemy spać.
Na co zwrócić uwagę.
Soczewki są wykonane z nowoczesnych materiałów – miękkiego hydrofilnego polimeru – jednakże istnieje kilka czynników uniemożliwiających ich używanie. Czasowego zaprzestania używania soczewek wymaga podrażnienie gałki ocznej, zapalenie spojówek, rogówki, stany zapalne powiek, stosowanie pewnych leków okulistycznych czy też grypa albo inne infekcje.
Osoby ze skłonnościami do alergii lub z obniżoną odpornością, cukrzycy, osoby ze schorzeniami autoimmunologicznymi nie powinny stosować soczewek kontaktowych gdyż powyższe problemy zdrowotne narażają na wystąpienie infekcji oczu. Podkreślę jeszcze raz – bardzo ważną rzeczą jest higiena. Nigdy nie dotykamy soczewek nie umytymi rękami. Osoby przebywające (pracujące) w zapylonym środowisku również powinny zrezygnować z ich używania.