barwa soczewek

Uwaga na kolory w okularach przeciwsłonecznych!

Uwaga na kolory w okularach przeciwsłonecznych!

Okulary przeciwsłoneczne mogą być wyposażone w soczewki w różnych kolorach. Każdy kolor soczewek ma charakterystyczne cechy, które wpływają na sposób widzenia. Niektóre z soczewek lepiej sprawdzą się np podczas prowadzenia samochodu, a inne np lepiej podczas gry w golfa lub tenisa. Poniżej opisujemy podstawową kolorystykę soczewek oraz ich typowe właściwości. W zasadzie każdy z tych kolorów sprawdzi się doskonale w codziennym użytkowaniu. 

Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami w kolorze miedzi.

Okulary przeciwsłoneczne z miedzianymi soczewkami zalecane są szczególnie do prowadzenia samochodu. Niektóre firmy oznaczają swoje miedziane soczewki polaryzacyjne jako: Premium Driving Lens. i poleca je do prowadzenia samochodów. Soczewki te doskonale sprawdzą się także w codziennym użytkowaniu. Okulary z miedzianymi soczewkami mają właściwości delikatnie rozjaśniające widziany obraz. Soczewki miedziane są najlepsze we wchłanianiu światła niebieskiego. Światło niebieskie jest częścią spektrum, gdzie oko ma najwięcej trudności ze skupieniem się i doświadcza najwięcej dyskomfortu widzenia.

Soczewki miedziane, najlepiej ze wszystkich kolorów wzmacniają widoczność koloru czerwonego – dzięki tej właściwości lepiej i szybciej można rozpoznać czerwone światło sygnalizatora lub światła stopu jadącego przed nami samochodu. Doskonale wzmacniają kontrast, podkreślają kontury i kształty. W tych soczewkach łatwiej i dokładniej możemy określić odległość. Okulary przeciwsłoneczne miedziane polecane są także dla osób uprawiających wszelki rodzaj aktywności, gdzie ostrość widzenia jest bardzo ważna. Doskonale sprawdzą się na przykład podczas łowienia ryb. Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami w kolorze miedzianym to bardzo popularny wybór wśród kierowców i rowerzystów.

Okulary przeciwsłoneczne miedziane z powodzeniem mogą być używane w pochmurne dni z uwagi na duże właściwości wyostrzające i rozjaśniające. Doskonale spiszą się zimową porą.

Okulary przeciwsłoneczne z brązowymi soczewkami

Okulary przeciwsłoneczne z brązowymi soczewkami polaryzacyjnymi mają podobne właściwości jak okulary z miedzianymi soczewkami. Jednakże widziany obraz jest bardziej neutralny – te soczewki nie rozjaśniają tak obrazu jak soczewka miedziana, ale także bardzo dobrze uwydatniają kontury i kształty. Okulary z brązowymi soczewkami doskonale sprawdzą się w czasie prowadzenia samochodu oraz podczas całodziennego noszenia. Dzięki nim widzimy doskonałe ostre kontrasty.

Soczewki brązowe wchłaniają światło niebieskie lepiej od wszystkich kolorów poza miedzianym. Skutecznie redukują szkodliwy wpływ światła na nasze oczy. Podobnie jak soczewki miedziane wzmacniają widoczność światła czerwonego, czyli na przykład świateł sygnalizacji drogowej lub świateł hamowania. Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi brązowymi polecane są dla kierowców, wędkarzy – dają bardzo dobry, ostry kontrastowy obraz. Polecane także dla osób uprawiających jakąkolwiek aktywność na powietrzu np. bieganie, jazda na rowerze.

Okulary przeciwsłoneczne z szarymi soczewkami

Okulary przeciwsłoneczne z szarymi soczewkami to najbardziej neutralny wybór – równomiernie filtrują światło: niebieskie, zielone, czerwone jak i żółte –  dając obraz bez zniekształceń kolorów. Szare soczewki polaryzacyjne zapewniają wygodę użytkowania cały dzień w różnych warunkach świetlnych. Dzięki nim można się  cieszyć polaryzacją bez zniekształceń barwnych. Uniwersalne okulary przeciwsłoneczne z szarą soczewką  dają komfortowy, bardzo uspokajający obraz bez zniekształceń kolorów w zwykłym świetle dziennym jak i w słonecznym blasku. Te okulary zalecane do noszenia przez okrągły rok we wszystkich warunkach świetlnych.

Okulary przeciwsłoneczne z zielonymi soczewkami

Nieskazitelny obraz w słoneczne dni. Kiedy liczy się wygoda – okulary przeciwsłoneczne z zielonymi soczewkami są doskonałym wyborem. Spisują się doskonale zimą jak i latem. Zapewniają przejrzystość i czystość widzenia bez kompromisów. Okulary przeciwsłoneczne z zielonymi soczewkami bardzo dobrze uspokajają wzrok, dają prawdziwe kolory za dnia jak i w ostrym słonecznym blasku. Zalecane do noszenia przez okrągły rok, zwłaszcza w słonecznych warunkach.

Okulary polaryzacyjne z żółtymi soczewkami

Okulary z żółtymi soczewkami doskonale sprawdzą się w bardziej pochmurne dni. Dlatego trudno je nazwać przeciwsłonecznymi. Żółta soczewka ma bardzo dobre właściwości rozjaśniające i wyostrzające. Bardzo często stosowana jest w sportowych okularach z wymiennymi soczewkami. Doskonale sprawdzą się podczas prowadzenia samochodu w pochmurne, mgliste dni. Okulary przeciwsłoneczne z żółtymi soczewkami doskonale sprawdzają się także jako okulary dla rowerzystów chroniąc oczy podczas jazdy w pochmurne dni lub po zachodzie słońca.

kolory

Okulary z soczewkami koniunkturalnymi

Zdarzają się całkiem często okulary przeciwsłoneczne z soczewkami w powiedzmy innych kolorach. Mam na myśli kolory spoza palety wymienionej powyżej. Czerwone, niebieski, tzw różowe czy trawiasto zielone. Trzeba je traktować jako gadżety służące modzie a nie jako okulary chroniące wzrok w trudnych warunkach. Służą one ozdobie i używane chwilowo są “nieszkodliwe”. Trzeba jednak podkreślić, że zaburzają postrzeganie kolorów. Dlatego absolutnie nie nadają się dla kierowców czy innych zawodów gdzie barwy są ważne.