Uwaga na okulary dla dzieci!
Drodzy rodzice, zwróćcie uwagę na okulary swoich dzieci! Okularki dziecięce muszą sprostać znacznie wyższym wymaganiom niż okulary dla dorosłych. Dotyczy to wielu aspektów zarówno parametrów optycznych jak i mechanicznej wytrzymałości i spójności konstrukcji a także jakości materiałów. Przeczytajcie poniższą notatkę:
„Okazało się, że okulary sprzedawane w sklepach sieci Decathlon stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci! Producent prosi o jak najszybszy zwrot towaru do sklepu. Do tej pory sprzedano 1125 par. Udowodniono, że okulary dziecięce o nazwie Orao, mogą być niebezpieczne dla ich użytkowników. Szkła są ruchome. Dziecko może w każdej chwili i bez problemu wyjąć je z oprawek. Twoja pociecha mogłaby włożyć szkiełko do ust i zakrztusić się nim. Dlatego właśnie sieć wycofała już produkt ze sprzedaży. Producent apeluje o to, aby ten, kto zakupił okulary modelu BEAROO 0-2, w kolorze niebieskim, białym, różowym lub pomarańczowym między 1 marca a 1 czerwca 2014 roku, jak najszybciej dokonał zwrotu. Do tego celu nie musicie posiadać paragonu.”
W handlu jest cała masa okularków dziecięcych nie spełniających jakichkolwiek norm. Mogą one być zagrożeniem dla Twojej Pociechy. Mogą być wykonane z toksycznych plastików o nieodpowiedniej elastyczności i wytrzymałości co bezpośrednio zagraża dzieciom. Nie trudno sobie wyobrazić skaleczenia w obrębie twarzy złamanym zausznikiem czy wypadającym szkiełkiem. Podobnie z alergiczną reakcją skóry na toksyczne plastiki w miejscach styku na głowie czy uszach. Kolejnym problemem jest fakt, że dzieci często biorą zauszniki do ust (niestety ten zwyczaj pozostaje na dłużej u dorosłych).
Osobnym zagadnieniem jest jakość szkieł i filtrów. Soczewki stosowane w markowych okularkach, bez względu czy są szklane czy plastikowe, mają jakość optyczną. Nie zniekształcają obrazu, nie rozmazują są wyposażone w odpowiednie powłoki a przede wszystkim dysponują filtrem UV.
Chciałbym uczulić Państwa na szkła bez filtra UV. Mechanizm jest taki: przyciemnione szkiełko od tanich okularków przeciwsłonecznych dla dzieci powoduje rozszerzenie źrenicy dziecka. Przez szkło bez filtra do wnętrza oka dostaje się dużo promieniowania UV, które może go uszkodzić. Zwróćcie na to uwagę póki nie jest za późno bo oczy muszą służyć dzieciom jeszcze przez wiele lat. A łatwiej nie będzie gdyż nasycenie ekranami, monitorami, wyświetlaczami, komputero-laptopami, telewizorami itd. raczej się zwiększa.
W tym kontekście warto poświęcić trochę czasu przemyślanym zakupom okularów dla dzieci i dokonać ich w salonie optycznym w takim mieście jak Kraków, Tarnów, gdzie możemy liczyć na fachową poradę i produkty wysokiej jakości. Również na pomoc w razie np. zniszczenia zawiasów czy innych uszkodzeń. Niż kupić pod wpływem chwili potencjalnie niebezpieczny produkt na przygodnym bazarowo-ulicznym stoisku bez jakichkolwiek gwarancji.