soczewki

Co wiemy o soczewkach kontaktowych?

Co wiemy o soczewkach kontaktowych?

Jeżeli decydujemy się na soczewki kontaktowe, warto przestrzegać pewnych zasad dotyczących ich użytkowania oraz posiadać o nich ogólną wiedzę. To pozwoli nam uniknąć kłopotów związanych z ich aplikacją, przechowywaniem, a także nabywaniem. Po pierwsze soczewek kontaktowych nie można kupować bez konsultacji ze specjalistą, która głównie ma celu badanie wzroku, wykluczenie chorób, dobór parametrów, naukę prawidłowej aplikacji oraz związaną z nimi higienę.

Szkła kontaktowe mimo ogólnej dostępności dla każdego są jednak wyrobem medycznym. Ich zmiana rodzaju, pierwsze kupno lub inne kwestie, których nie wiemy lub nie jesteśmy pewni powinny być omawiane. Z tego powodu tak ważne stają się wizyty kontrolne, najlepiej raz na pół roku. Pacjenci często pytają, czy okulista może doradzić i wybrać dla nas odpowiednie soczewki kontaktowe. Sklep lub salon optyczny, a także poradnia ze specjalistą, jakim jest kontaktolog to najlepsze rozwiązanie w kwestii ich doboru. Istotne staje się to w przypadku aplikacji próbnej soczewki, na podstawie której specjalista sprawdza czy jest ona dopasowana i prawidłowo porusza się po gałce ocznej. Stąd m.in potrzeba dostępu do takich akcesoriów.

Wybierając soczewki kontaktowe jako sposób korekcji wzroku,

warto sprecyzować swoje preferencje dotyczące częstotliwości i sytuacji, w jakich chcemy ich używać. Jeżeli wybieramy szkła kontaktowe okazjonalnie, np. basen, sport, spotkanie itp., bardzo dobrym rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe. Są idealne dla osób z alergią, gdyż nadają się tylko do jednorazowego użytku. Nosząc soczewki codzienne, warto używać tych sylikonowo-hydrożelowych, bowiem mają 5-krotnie większą przepuszczalność powietrza. Rogówka oka jest jednym z elementów oka, które tlen pobiera z powietrza. Niestety soczewki często ograniczają jego dostęp dlatego te z rodzaju silikonowo-hydrożelowych umożliwiają spędzenie z nimi nawet całej nocy podczas snu.

W zależności od rodzaju, soczewki możemy użytkować tydzień lub dwa, a nawet miesiąc. To jak długo i jakie, zależy jednak od specjalisty, który wskaże odpowiednie i przede wszystkim wykluczy przeciwwskazania. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na spanie z soczewkami, dlatego gdy zaleca się nam dzienny sposób używania, z pewnością należy ściągać je na noc.

Szkła kontaktowe tzw. pierwszej generacji w krótkim czasie potrafiły tracić potrzebne nawodnienie i automatycznie pobierały wodę z naturalnego płynu łzowego oka. Wskutek tego oczy były nadmiernie wysuszone, przez co powodowały pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet alergie. Soczewki silikonowo-hydrożelowe są niskouwodnione i odporne na wysychanie. Oczy czują się nawilżone, są zdrowsze i mniej narażone na infekcje. Przykładem mogą soczewki Acuvue, w których bez problemu można dłużej przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, pracy przy monitorach czy jazdy samochodem. Zaleca się je osobom które noszą soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Dostępne są także wersje jednodniowe.

higiena soczewek

 

Ważna zasada używania soczewek.

Podczas użytkowania soczewek kontaktowych należy przestrzegać jednej z podstawowych zasad, otóż nie należy nosić soczewek dłużej niż określony na to czas. I tak np. soczewki miesięczne używamy max do 30 dni. Przyszli użytkownicy pytają także kiedy i w jakich sytuacjach nie nosić szkieł kontaktowych. Specjaliści odradzają używanie soczewek w przypadku znacznego osłabienia organizmu, podczas stosowania leków i kropli okulistycznych. Skuteczność soczewek także nie sprawdza się do końca gdy przebywamy dłużej w suchym, zapylonym środowisku. Szczególnie ostrożni powinniśmy być używając soczewek jednodniowych na basenie wraz z okularami pływackimi. Te i inne zasady gwarantują nam zdrowe oczy i brak powikłań, które mogą wynikać z ich nieprzestrzegania.