wzrok dzieci

Zadbaj o wzrok swojego dziecka

Zadbaj o wzrok swojego dziecka.

Schorzenia oczu stają się coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym. Dużo dzieci rodzi się już z upośledzonym narządem wzroku. Słaby wzrok to normalny stan dla przeciętnego noworodka, ponieważ dzieci niedługo po urodzeniu widzą prawie 25 razy gorzej niż dorośli ludzie. Mimo wszystko, takie zdolności narządu wzroku wystarczają, żeby dziecko mogło rozpoznawać twarze otaczających go ludzi.

Wzrok rozwija się do około szóstego roku życia, po czym dziecko o zdrowych oczach potrafi widzieć praktycznie jak osoba dorosła. Niestety, już u wielu w tak młodym wieku wykrywane są różnorakie choroby wzroku. Część z nich ma podłoże genetyczne. Każdy optyk w Krakowie miał do czynienia z bardzo młodymi pacjentami, którzy przyszli po okulary korekcyjne dla krótkowidza lub dalekowidza. Powszechne wśród dzieci są także astygmatyzm, zez i amblyopia.

Każdy specjalista

zwraca szczególną uwagę rodziców na profilaktykę narządu wzroku u dzieci. Istnieje wiele metod prewencji schorzeń oczu, a także sposobów na zatrzymanie istniejącej już wady. Okulary korekcyjne, soczewki oraz terapia laserowa w wielu przypadkach nie będzie wymagana, jeżeli rodzice zaczną traktować higienę wzroku poważnie w jak najmłodszym wieku dziecka.

Powinności rodziców:
  • Zbadać dziecko u okulisty niedługo po porodzie. Istnieją możliwości zbadania takich chorób u noworodka, jak wrodzony zez, jaskra, katarakta i oczopląs. Kiedy dziecko ma około trzech lat, po raz pierwszy sprawdzana jest ostrość widzenia, a także przeprowadzana jest diagnoza amblyopii i zeza. Następnie wzrok należy sprawdzić przed rozpoczęciem szkoły, a także w wieku 12 lat i 15 lat. Szkła korekcyjne dla krótkowidzów lub dalekowidzów często są potrzebne wraz ze zwiększeniem nauki w szkole. Jeżeli dziecko posiada wadę wzroku, należy dobrać odpowiednie szkła korekcyjne, w czym może pomóc tylko dobry optyk. Kraków proponuje wiele salonów optycznych, gdzie wykonywane jest badanie wzroku.
  • Rodzice powinni pamiętać, że wzrok dziecka może się zmieniać podczas dojrzewania, a więc dojść może nie tylko do jego pogorszenia, ale i do jego polepszenia. Jeżeli wzrok staje się ostrzejszy, należy jak najszybciej zmienić szkła korekcyjne na nowe. W większości przypadków za mocne okulary powodują obniżenie wzroku.

lepsze misiaczki niż laptop

  • Rodzice powinni dbać o dietę dziecka, przyrządzając mu dania z produktów, zawierających wapń, karoten, witaminy C i A. Dieta ta polecana jest zarówno dla dzieci o zdrowym wzroku, jak i dla dzieci o zaburzeniach widzenia.
  • Do obowiązków rodziców należy także zapewnienie odpowiedniego miejsca do nauki. Oznacza to wygodną ławkę, krzesło oraz dobre oświetlenie górne i stołowe. Należy pamiętać o tym, że praworęczne dziecko powinno mieć światło po lewej stronie, zaś dziecko leworęczne – po prawej stronie.
  • Rodzice powinni pilnować pozycji, w której ich pociecha uczy się przy stole, pamiętając, ze pisanie lub czytanie za blisko książki najczęściej doprowadza do miopii. Jeżeli dziecko zawsze będzie zachowywało odpowiedni dystans tekstu od oczu, ma szanse zachować dobry i sprawny wzrok na przyszłość.
Bez wątpienia

powinno pilnować się czas pracy dziecka przy komputerze, a także ten spędzony dzieckiem przed telewizją. Należy ograniczać także granie na smartfonach, ponieważ takie aplikacje najczęściej mają drobne obrazy, które bardzo szybko męczą nieukształtowany w pełni dziecięcy wzrok. Dbajmy również o samą sprawność widzenia u naszych dzieci. Najlepszym sposobem jest aktywność ruchowa, gdzie wzrok trenuje swoją sprawność, np. podczas gier zespołowych.

 dzieci i smartfony