Jak mądrze kupić okulary.

Czy kupować okulary korekcyjne w przygodnym sklepie?
Obecnie coraz częściej w różnych sklepach spotkać można gotowe okulary o określonej mocy szkieł. Czy kupowanie takich gotowych okularów jest bezpieczne? Stawiam tezę, że nie. Zwróćcie uwagę na cenę – zaczyna się czasami od kilku złotych a kończy na wyraźnie poniżej 100zł. Tymczasem same soczewki niejednokrotnie kosztują 200 – 300zł i nie mówię tu o soczewkach progresywnych.
Gotowe okulary mają jednakową moc soczewek dla obu oczu bez jakiejkolwiek korekcji cylindra czy osi. Soczewki są wykonane z taniego plastiku, nie ma mowy o jakichkolwiek parametrach optycznych czy powłokach ochronno uszlachetniających. Oprawki są niestarannie wykonane z tanich materiałów. Krótko mówiąc, będą nietrwałe i nienaprawialne ale najważniejsze, że nie będą dobrze dopasowane do naszych oczu (symetryczna moc bez pozostałej korekcji i nieznany rozstaw soczewek, absolutny brak parametrów optycznych). W zasadzie nie można znaleźć argumentów za. Może jako doraźne rozwiązanie na kilka dni w przypadku zniszczenia okularów poza miejscem zamieszkania. Zdecydowanie odradzamy zakup gotowych okularów. Wyrządzą Państwu więcej szkody niż pożytku.

Jak zacząć?
Wbrew pozorom zakup okularów nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Jeśli czujemy dyskomfort związany ze wzrokiem to w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć (lub leczyć) chorobę oczu. Następnie trzeba udać się do Salonu Optycznego. Tam doświadczony optometrysta zmierzy naszą wadę wzroku. Wada wzroku to nie choroba. Mamy ją od urodzenia albo nabywamy z czasem. Ważne aby ją korygować, zapobiega to pogłębianiu się wady poprawia to ostrość i komfort widzenia. Precyzyjne, ostre widzenie jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo, komunikowanie się, tworzenie wspomnień, zapamiętywanie i z wielu innych powodów. Nie lekceważmy tego! Jeśli już mamy określone takie parametry jak sfera czyli moc szkieł, cylinder, oś, rozstaw źrenic i do czego potrzebujemy okulary (do dali czy do bliży), możemy zacząć się rozglądać za okularami. Przypomnę, że w Salonach Optycznych www.optyk-przybyla.pl znajdziecie Państwo wykwalifikowany i doświadczony personel, który na profesjonalnym sprzęcie wykonana badania i doradzi w wyborze okularów.

Wybieramy oprawkę, która nam się podoba (kolor nam odpowiada, pasuje do naszej twarzy, jest dostępna w odpowiednim rozmiarze, cena nie zwala z nóg itp.). Następnie zamawiamy szkła o zmierzonych parametrach. Zostaną one doszlifowane do oprawki i zamontowane. Warto wspomnieć, że obecnie mamy bardzo szeroką możliwość wyboru różnych materiałów na soczewki a przede wszystkim możemy wyposażyć je w powłoki ochronne. Podstawowa powłoka to utwardzenie ale warto również kupić powłokę antyodblaskową i oleofobową.
Antyodblask bardzo poprawia komfort bo zapobiega odbijaniu się obrazów od soczewek (nie działają jak częściowe lustro) natomiast powłoka oleofobowa utrudnia brudzenie i ułatwia czyszczenie, zapobiega również parowaniu. Soczewki z powłokami są znacznie bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu.
Warto wspomnieć o coraz bardziej popularnej powłoce BLUE. Chroni ona wzrok przed szkodliwym działaniem niebieskiego widma światła jakie emitują praktycznie wszystkie monitory i wyświetlacze. A ponieważ patrzymy na nie coraz dłużej warto mieć taką ochroną.

Pamiętajmy też, że okulary to zazwyczaj wybór na lata więc warto zainwestować w te lepszej jakości. Będziemy używać ich codziennie, prawdopodobnie przez najbliższych kilka lat, więc muszą być wysokiej jakości.

Chciałbym przy okazji poruszyć jeszcze temat okularów przeciwsłonecznych dla osób, które potrzebują korekcji. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne będą niekomfortowe z powodu braku ostrości widzenia. Mamy tu dwie możliwości:
–  okulary z przyciemnionymi lub fotochromatycznymi szkłami korekcyjnymi,
–  innowacyjna nakładka przeciwsłoneczna na „zwykłe” okulary
To ostatnie rozwiązanie znacznie rozwinęła firma SOLANO oferując wiele bardzo atrakcyjnych i niedrogich wzorów oprawek dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do naszych Salonów gdzie znajdziecie zarówno oprawki jak i dobierzecie szkła a my (na podstawie recepty) je profesjonalnie doszlifujemy i zamontujemy. Do zobaczenia w naszych Salonach Optycznych w Krakowie i Tarnowie.