Okulary a temperatura

Drodzy Okularnicy, tym razem chciałbym napisać parę słów na temat samych okularów i soczewek jako przedmioty codziennego użytku.

Nie będę się wymądrzał ile poważnych problemów może przysporzyć uszkodzenie okularów czy to korekcyjnych czy przeciwsłonecznych. Każdy z nas Okularników pewnie przeżył już taką sytuację i wie, że okulary są najbardziej potrzebne właśnie wtedy gdy im się coś stanie.

Dlatego pozwolę sobie zwrócić uwagę na kilka faktów:

Materiały, z których są wykonane soczewki nie lubią ani wysokich ani niskich temperatur. W takich temperaturach żółkną, matowieją albo się kruszą. Dlatego nie zostawiajmy okularów w samochodzie. Ani w zimie ani w lecie. Temperatura wewnątrz samochodu w lecie może wzrosnąć nawet do 900

Nie chodzi tylko o samochód. Nie pozostawiajmy okularów w żadnym miejscu, gdzie będą one narażone na wysokie czy niskie temperatury. Piecyki, grzejniki, płomień, inne rozgrzane przedmioty po prostu wpływają na plastiki, z których są wykonane okulary destruktywnie.

Sprawa nie dotyczy tylko materiału soczewek ale również wszelkiego rodzaju powłok uszlachetniających. Są one nanoszone cieniutką warstwą w sterylnych warunkach i mogą popękać albo wręcz złuszczyć się gdy zostaną uszkodzone termicznie.

Bardzo wiele opraw okularowych również jest wykonanych z plastiku i wszelkie powyższe uwagi dotyczą również opraw. Mogą one popękać albo stracić kształt w wyniku temperatury.

Drogie Panie i Panowie – jeśli macie jakieś okulary, których z jakiego powodu nie lubicie ale nie możecie się przekonać aby się ich pozbyć – po prostu zostawcie je na desce rozdzielczej samochodu. Przy obecnej pogodzie sprawa zostanie rozwiązana w dwa, góra trzy dni.