Badanie wzroku w krakowie

Badanie wzroku. Gdzie w Krakowie?

W pierwszej kolejności zastanówmy się z jakiego powodu chcemy wykonać badanie wzroku. Jeżeli zależy nam jedynie na doborze mocy szkieł to niekoniecznie musimy iść do lekarza. Z powodzeniem załatwimy to w Salonie Optycznym Kraków. Natomiast jeśli mamy dolegliwości (blisko 70% osób) objawiające się łzawieniem, zaburzeniami widzenia, zmęczeniem, pieczeniem czy zaczerwieniem oczu związane z narządem wzroku to powinniśmy wybrać się jednak do lekarza. Podpowiemy jak temu zapobiegać, jak często należy się badać oraz jak wygląda wizyta u specjalisty.

Jak często powinniśmy się badać?

Dorośli, kontrolne badania okulistyczne powinny być wykonywane co 2 lata. Po 40 roku życia zaczynają rozwijać się takie choroby jak jaskra, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Początkowo nie zaburzają one widzenia, jednak w późniejszym okresie mogą prowadzić do całkowitej ślepoty. Istnieją grupy ryzyka, u których takie badania powinny być wykonywane znacznie częściej, np. u chorych na cukrzycę. Są oni bardziej podatni na występowanie zmian na dnie oka, zaćmę czy jaskrę. U tych pacjentów ważna jest kontrola poziomu cukru we krwi, ponieważ utrzymanie go na odpowiednim poziomie może opóźnić proces chorobowy lub w ogóle nie dopuścić do powstania schorzenia. Częściej do okulisty powinni zgłaszać się także chorzy na choroby reumatyczne, naczyń, choroby układu nerwowego (stwardnienie rozsiane), czy nowotwory. Osoby starsze również powinny kontrolować stan swojego wzroku co najmniej raz w roku, nawet gdy nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów.

Jak wygląda badanie?

Lekarz okulista rozpoczyna badanie od wywiadu, w czasie którego należy powiedzieć o przyczynie zgłoszenia się na wizytę, niepokojących objawach, przebytych chorobach, operacjach oraz urazach oczu. Lekarz zapyta również o ewentualną wadę wzroku i stosowane dotychczas okulary czy soczewki. Musi się również dowiedzieć czy wśród członków rodziny nie występowały choroby takie jak jaskra czy zaćma, by wykluczyć uwarunkowania genetyczne. Lekarz kontroluje ostrość wzroku, pole widzenia, widzenie barw, a później bada przedni i tylny odcinek oka. Do szybkiego badania ostrości wzroku wykorzystuje się refraktometrię, czyli komputerowe badanie wzroku. Jest to badanie nie wymagające przygotowania pacjenta, które w krótkim czasie daje informację o wielkości wady. Nie zastąpi ono jednak pełnego badania, ani nie pozwoli dobrać odpowiednich szkieł korekcyjnych.
Inną metodą badania ostrości wzroku są znane wszystkim tablice Snellena, na których umieszczono ciągi liter czy obrazków różnej wielkości. Pacjent musi je prawidłowo odczytać z odpowiedniej odległości, każdym okiem z osobna.

Badanie pola widzenia może wykryć choroby, takie jak jaskra czy odklejenie siatkówki. W trakcie badania pacjent jednym okiem obserwuje poruszający się punkt świetlny i sygnalizuje, kiedy jest on dla niego widoczny. Na podstawie wyników badania wykonuje się schemat obrazujący ewentualne ubytki w polu widzenia, świadczące o możliwych chorobach siatkówki. W następnej kolejności lekarz mierzy ciśnienie wewnątrz-gałkowe. Ciśnienie ocenia się specjalnym przyrządem – tonometrem, kontaktowym lub bezdotykowym. Badanie ciśnienia wewnątrz-gałkowego i pola widzenia pozwala na wykrycie jaskry we wczesnym stadium, co może uchronić pacjenta przed całkowitą utratą widzenia. Szczególnie dbać o to muszą osoby, w rodzinach których są chorzy na to schorzenie, osoby po 40 roku życia, a także chorzy na cukrzycę i osoby z krótkowzrocznością. Regularne badanie pola widzenia i rozpoznawania kolorów może dać nam informację o rozpoczynającym się zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem. Choroba ta może również doprowadzić do ślepoty. W badaniu przedniego odcinka oka ocenia się rogówkę, tęczówkę, soczewkę i ciało rzęskowe przy pomocy biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej. Natomiast tylny odcinek oka – ciało szkliste i siatkówkę ocenia się przy pomocy wziernika okulistycznego – oftalmoskopu. Badanie to wykonuje się zwykle po rozszerzeniu źrenic.