ochrona

Lato trudny czas dla naszych oczu. Pomóż.

 

 

Lato trudny czas dla naszych oczu. Pomóż.

Ostatnio mamy takie dni, że bez okularów ani rusz. Ponieważ sam noszę okulary podzielę się kilkoma uwagami na ich temat.

Okulary stykają się z naszą głową w kilku miejscach. Na uszach, na skroniach i na nosie. Zauważyłem, że w takie upalne dni jak ostatnio dzieją się niepożądane rzeczy. W miejscach styku pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia a nawet bolesne ropne krosty. Aby tego uniknąć ze szczególną troską musimy dbać o czystość zarówno twarzy jak i okularów. Przecierajmy okulary specjalnymi wilgotnymi chusteczkami usuwając tłuszcz i brud nie tylko ze szkieł ale również z zauszników i nosków. Po pewnym czasie plastik od naszego potu staje się porowaty a powłoka lakiernicza popękana tym łatwiej wtedy o podrażnienia. Wymieniając zużyte oprawy wybierzmy oprawy wykonane z materiałów hipoalergicznych. Wtedy ryzyko pieczeni, swędzenia i podrażnień znacznie zmaleje. Jeżeli zauważymy, że noski naszych okularów zmieniły kolor – również je wymieńmy. Taka operacja kosztuje jedynie kilka złotych i może być wykonana na miejscu u każdego optyk. Przy okazji okulary zostaną wyprostowane i sprawdzone pod względem mechanicznym i geometrycznym.

Nawet jeśli na co dzień nie nosimy okularów korekcyjnych kupmy dobre okulary przeciwsłoneczne. Zapewnią one naszym oczom komfortowe warunki pracy. Ochronią przed nadmiernym światłem, ultrafioletem kurzem, pyłem i wiatrem wysuszającym gałkę oczną. Pamiętajmy o częstym mruganiu – to nawilża oko i zapobiega czerwienieniu. Często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach gdzie wilgotność powietrza jest niska a problem suchych oczu narasta.

W tak jasne dni osoby noszące okulary korekcyjne mają problem. Przydałyby się okulary słoneczne z korekcją. Ale jak wchodzisz do pomieszczenia przyciemnienie zostaje. Mam wspaniałe rozwiązanie dla takich sytuacji:

  • soczewki fotochromatyczne – zmieniają zabarwienie w zależności od nasilenia światła (nowoczesne potrafią reagować na jasność a nie na ultrafiolet – działają w samochodzie),

  • nakładki przeciwsłoneczne. Zwróćcie uwagę na oprawki okularowe firmy Solano z oznaczeniem CL – wszystkie te oprawki mają dodatkową ramkę ze szkłami przeciwsłonecznymi w fantastycznych kolorach i z lustrzanymi powłokami. Można nawet dokupić trzecią ramkę w innym kolorze i z żółtymi rozjaśniającymi szkłami. Oprawki są wykonane precyzyjnie – po założeniu drugiej ramki praktycznie tego nie widać.

Cieszcie się latem i chrońcie wasze oczy. Muszą wam służyć przez wiele lat jeszcze. Dbajcie o swoje okulary. I bądźcie uśmiechnięci!